• PL
 • EN
 • UNBECOMING = UNDYING

  Podcast Szymona Adamczaka i Richarda Johna Jonesa

  23 i 25 grudnia 2020

  Czytanie na sześć głosów o życiu i umieraniu podczas pandemii. Projekt Szymona Adamczaka i Richarda Johna Jonesa; dwuczęściowa podróż dźwiękowa przez kluczowe teksty i wyznania świadków osobistych i kolektywnych doświadczeń związanych z pandemią HIV/AIDS. Pomiędzy podcastem, próbą, a dyskusją, „Unbecoming = Undying” dokumentuje spotkanie grupy znajomych wspólnie odczytujących teksty źródłowe i zastanawiających się nad ich dzisiejszym znaczeniem – afektywnym, osobistym i politycznym. Dobór materiału ma swoje źródło w badaniach nad gatunkiem literackim, jakim są dzienniki osób umierających na AIDS, i wsparty jest fragmentami zinów, książek artystycznych i katalogów. Praca redakcyjna rozpoczęła się już w kwarantannie i warunki pandemii znalazły swój wydźwięk w procesie produkcyjnym tak w praktyce, jak i w teorii.

  Przez gest wspólnego czytania, „Unbecoming = Undying” odnosi się do szeregu aspektów dotyczących: samoorganizacji i mobilizacji osób nieheteronormatywnych, tworzenia więzi, intymnego doświadczenia choroby, systemowego wykluczenia, oraz tego, w jaki sposób ruch, migracja i upływ czasu kształtują nasze rozumienie tych wątków. Rozprzestrzenił się wirus – nie HIV, lecz wirus pisania i czytania na głos.

  Redakcja i produkcja: Szymon Adamczak, Richard John Jones
  Teksty autorstwa: Karen Finley, Elizabeth A. Povinelli, Danez Smith, Gregg Bordowitz, AA Bronson, Carué Contreiras, Guillaume Dustan, Keith Haring, Essex Hemphill, Derek Jarman, Joezine, Larry Kramer, Eric Michaels, David Wojnarowicz
  Osoby czytające: Hrafnhildur Helgadóttir, Mavi Veloso, Maurits de Bruijn, Matthew Docherty
  Mix: Krzysztof Bagiński


  Biogramy:
  ❈ Szymon Adamczak – artysta, organizator i twórca performansów. Absolwent DAS Theatre w Amsterdamie. W swojej praktyce artystycznej czerpie z dziedzictwa aktywizmu, sztuki i literatury, które powstały w odpowiedzi na trwanie HIV/AIDS. Szymon interesuje się myślą queerową, transformacyjnym potencjałem spotkań oraz złożoną liryką codzienności. Prowadzi platformę badawczą POLSKIE EIDS i bierze udział w programie treningowym dla ambasadorów HIV w European AIDS Treatment Group.

  ❈ Richard John Jones – artysta mieszkający w Amsterdamie. Jego praca artystyczna w ostatnim czasie opiera się o działania performatywne i rozważa związek między ciałem a maszyną w kontekście współczesnym i historycznym, poprzez badania oraz analizę materiałów źródłowych. Tematyka ta bierze się z jego zainteresowania queerową podmiotowością; praktykami i tożsamościami, które nie dają się poddać asymilacji; oraz procesem wymazywania z historii. http://rjj.website.

  ❈ Hrafnhildur Helgadóttir – artystka, archiwistka i nauczycielka Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Jest jedną ze współzałożycielek kolektywu artystycznego HARD-CORE (2011-2020) i członkinią zarządu Slow Research Lab. Chciałaby dożyć końca kapitalizmu. http://hrafnhildurhelgadottir.info.

  ❈ Mavi Veloso – pochodzi z Wyżyny Brazylijskiej, obecnie mieszkająca w Amsterdamie. Mavi jest kameleonem i lubi zajmować się trannycrafts, mieszaniem, podważaniem, zachwycaniem i oświecaniem naszych umysłów podczas tańca. Transdyscyplinarna w swojej istocie, bada performatywność, związek między artystą a publicznością, trans feminizm, dekolonizację, politykę płciową, niepokoje seksualne, przetrwanie, opór, wytrzymałość i siłę. maviveloso.com.

  ❈ Maurits de Bruijn – autor dwóch powieści („Brother” oraz „Behind the Sun”) i książki literatury faktu „Not Only Your Holocaust” wydanej w 2020 roku. Jest felietonistą holenderskiej gazety De Volkskrant i redaktorem internetowego magazynu o sztuce Mister Motley. Wśród tematów, do których często powraca, znajdują się kolektywna pamięć, trauma, queerowość i tożsamość. https://mauritsdebruijn.com.

  ❈ Matthew Docherty – cwaniak, tancerz, zmałpiały samo-podrywacz. Matthew Docherty jest w sercu dzieckiem kwiatem. Obecnie po trzydziestce, spędza swoje dni przemierzając morze nieskończonej apofenii, zgłębiając zdolności zagrywania zdziecinnieniem. On również chciałby dożyć końca kapitalizmu.

  ❈ Krzysztof Bagiński – artysta mieszkający w Warszawie, pracujący z dźwiękiem, filmem i performansem. Studiuje obecnie na Dutch Art Institute. Jest współzałożycielem i członkiem kolektywu Kem.  Projekt zrealizowany na zaproszenie Kem we współpracy z Warszawską Świetlicą Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.