• PL
 • EN
 • Safe space

  Neon, Kem i Josseph Funnel

  luty- marzec 2018

  Neon Kem został opracowany we współpracy z artystą i performerem Josephem Funnellem w ramach programu Kem Care w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

  Neon – różowy trójkąt wpisany w zielone koło – jest znakiem bezpiecznej queerowo-feministycznej przestrzeni. Różowy trójkąt był symbolem używanym przez nazistów, aby oznaczać osoby homoseksualne w obozach koncentracyjnych, a w latach 80. został przejęty przez ruch ACT UP jako znak queerowego oporu, solidarności i aktywizmu w reakcji na pandemię AIDS. Zielone koło wskazuje na przecinanie się i tworzenie sojuszy praktyk queerowych z ekofeministycznymi. Trójkąt i koło to także oznaczenia podziału na męskie i żeńskie toalety w Polsce.

  Kem zaprezentowała projekt neonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2018 roku. Proponowana interwencja miała polegać na dołączeniu neonu do szyldu Muzeum znajdującego się na dachu siedziby instytucji w centrum miasta, a tym samym do umieszczenia w sferze publicznej, w samym centrum Warszawy znaku bezpiecznej queerowej przestrzeni. Po wstępnych rozmowach, projekt został finalnie odrzucony przez Muzeum. Zdecydowałyśmy się wykonać mniejszy model neonu, który od tamtego czasu towarzyszy wielu naszym wydarzeniom.